PHP neler yapabilir?

Doğrusunu söylemek gerekirse PHP ile her şey yapabilirsiniz.
PHP temel olarak sunucu-taraflı programlamaya uygun şekilde tasarlanmıştır., bu yüzden CGI uygulamalarının yaptığı her şeyi PHP de yapabilir. Örnek vermek gerekirsek formdan veri almak, dinamik sayfa içeriği oluşturma, ya da çerez oluşturma ve yönetme gibi işlemleri yapabilirsiniz. Ancak PHP bunlardan çok daha fazlasını yapabilecek yetenekte olduğunu söylersek abartmış olmayız.

PHP betiklerinin temel olarak üç alanı vardır.

  • Sunucu-taraflı programlama. PHP için en geleneksel ve en temel alanın bu olduğunu söyleyebiliriz. Temel olarak sunucu-taraflı programlama için üç şeye sahip olmanız yeterlidir. PHP çözümleyici (CGI ya da sunucu modülü), bir HTTP sunucusu ve bir tarayıcı.Eğer PHP programlamada yeteri kadar deneyiminiz varsa tüm bunları evinizdeki bilgisayarda çalıştırabilirsiniz. Bununla ilgili Yapılandırma ve Kurulum bölümünden daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.
  • Komut satırı uygulamaları. Genellikle komut satırı veya komut satırı ara birimi adı verilen siyah arka planlı pencere , bilgisayarınızdaki dosyaları görüntülemek, düzenlemek ve yönetmek için kullanılan metin tabanlı bir uygulamadır. Komut satırı uygulaması farklı şekilde adlandırılmıştır. Diğer adları: cmdCLIkomut istemcisikonsol veya terminal (uçbirim) dir. Bir PHP uygulamasını komut satırında çalıştırmak için hiçbir sunucu ya da tarayıcı uygulama kullanmanıza gerek yoktur. İhtiyacınız olan tek şeyin PHP çözümleyicisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu tür kullanımlar cron üzerinden (Windows eşdeğeri görev yöneticisi) düzenli çalıştırılan işlemler ya da basit metin işleme görevleri için ideal olduğunu söylemek mümkün. PHP’nin komut satırında kullanımı hakkında daha detaylı bilgi için  PHP’nin komut satırında kullanımı bölümüne bakabilirsiniz.
  • Masaüstü uygulamalarının yazımı. PHP için görsel uygulamaların yazılabileceği en iyi dil demek mümkün mü ? Mümkün değil ;ancak PHP’yi ileri seviye biliyorsanız ve PHP’nin birtakım ileri seviye özelliklerini kendi istemci taraflı uygulamalarınızda kullanmak istiyorsanız, PHP-GTK eklentisini bu tip programlar (uygulamalar) yazmak için kullanabilirsiniz. Bu şekilde platformdan bağımsız uygulamalar yazma şansınız da olacaktır. PHP-GTK, PHP için bir eklentidir bu eklenti dağıtımda yer almamaktadır. PHP-GTK ilginizi çektiyse daha detaylı bilgi için, » kendi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir