PHP Fonksiyonlar

PHP’nin kendi içinde çok fazla fonksiyonu olduğunu söyleyebilriz. Bu fonksiyonlardan bazıları isset()empty()unset() ,explode(),implode() şeklindedir. PHP’de fonksiyon oluşturmak ve bu fonksiyonu kullanmak gayet basit, ama her ne kadar basit olduğu söylesek de derin konuları da vardır.

İlk olarak nasıl bir fonksiyon oluşturacağımıza bakalım:

<?php

function selam() {

echo'Merhabalar!';

}

?>

Yukarıda selam() adında basit bir fonksiyon oluşturduk. Bu şekilde oluşturulan bir kodu çalıştırsak ekrana bir çıktı vermez. Çünkü sadece bir fonksiyon tanımladık, içine yazılan kodların çalışması için o fonksiyonu çağırmamız gerekiyor.

Hemen bu fonksiyonun altına 

<?php

echo selam();

?>

yazacak olursak eğer, işte o zaman ekranda Merhabalar!yazacaktır.

Hemen başka bir örnek yapalım:

<?php

functionrakamlar() {

for($sayi= 0; $sayi <= 12; $sayi++) {

echo$sayi;

}

}

echo rakamlar(); // oluşturduğumuz fonksiyonu çağıralım

?>

Ekranda 0123456789101112 yazacaktır.

Fonksiyonlara parametre ekleme

Yukarıdaki örnekte yaptığımız fonksiyonlar dışarıdan veri almadan, her seferinde çağrıldıklarında aynı şeyi çalıştıracak olan fonksiyonlardı. Ama şimdi bu fonksiyonlara bir kaç parametre eklettirerek farklı kullanımlara kapılarını açabiliriz.

Hemen parametreli bir fonksiyon yapalım:

<?php
function toplama($param1, $param2) {

$sonuc = $param1 + $param2;
echo $sonuc;
} 

toplama(50, 10);

?>

Şimdi toplama adında bir fonksiyon oluşturduk ve buna iki adet parametre ekledik. $param1 ve $param2parametreleri bizim o fonksiyonu kullanırken yazacağım değerlerin yükleyeceği değişkenlerin adı.

Biz toplama(50, 10) dediğimizde fonksiyon içinde $param1 değişkeninin değeri 50, $param2 değişkeninin değeri ise 10 olacak. Ve ekranda da 60 yazacaktır.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta biz fonksiyonu nerden çaığırırsak verdiğimiz değerleri işleyip ekrana yazdıracaktır ama biz böyle yapsın istemiyorsak sadece işlemin sonucunu getirsin ama ekrana yazmasın istiyorsak aşğıdaki gibi echo yerine return kullanmalıyız.

<?php
function toplama($param1, $param2) {

$sonuc = $param1 + $param2;
return $sonuc;
} 

toplama(50, 10);

?>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir